Posunúť vyššie
Späť Poslať e-mailom Zdielať na facebooku

Popis výletu

Areál raketovej základne sa nachádza na vrchole Devínskej Kobyly a je dnes nepoužívanou a schátranou spomienkou na históriu. Betónové silá, bunkre a kasárne postavené v osemdesiatych rokoch 20. storočia lákajú už iba pár pamätníkov, zvedavcov či okoloidúcich turistov. Objekty sú v zlom technickom stave a v mnohých prípadoch je pohyb v ich blízkosti nebezpečný.

Práve v lokalite, ktorá dýcha históriou, a zároveň je obklopená krásnou prírodou, objavili potenciál v ITB Developemnt a ateliéri Architekti Šebo Lichý a pripravili ideovú architektonickú súťaž pre študentov z celého sveta. Do súťaže sa zapojilo viac ako 100 študentov, ktorí pripravili spolu 38 návrhov toho, ako by územie mohlo v budúcnosti slúžiť turistom, rodinám s deťmi, študentom, vedcom či umelcom. A vy máte teraz šancu spoznať niektoré z nich!

Na mape nižšie nájdete vyznačené objekty, ktoré tvorili areál raketovej základne – spolu 20 stavieb, jedna malá pozorovateľna a štyri odpaľovacie rampy. Na štyroch z nich, objavíte umiestnené aj víťazné návrhy študentov. Môžete sa tak, priamo na mieste, zasnívať, aké by to bolo, keby ste sa namiesto zarasteného bunkru ocitli v planetáriu.

Návštevu raketovej základne môžete zakončiť na Vyhliadkovej veži, ktorá zaujme nielen úžasnými výhľadmi do troch krajín, ale i samotnou architektúrou, ktorá vychádza z genia loci tejto unikátnej lokality.

Chcete vedieť viac o súťaži a jednotlivých víťazných návrhoch? Prečítajte si aj náš blog.

Ako sa dostať k raketovej základni?

K vstupnej bráne a prvému objektu raketovej základne sa dostanete cca 30 minútovou prechádzkou po asfaltovej ceste, ale aj na bicykli či kolobežke, od turistickej značky Dúbravská hlavica.

Mapa

Mapa

Galéria

Späť

Pozvite na výlet kamarátov

Viete o niekom, kto by si tento výlet zaručene užil? Pošlite mu tip e-mailom a vyrazte spolu za dobrodružstvom.

Bývajte na blízku